پرش به محتوای اصلی

اخبار

ویژه نامه ایام شهادت حضرت رقیّه(علیها السلام)

اَلسَّلامُ عَلَیْکِ یا بِنْتَ الْحُسَیْنِ الشَّهید، اَلسَّلامُ عَلَیْکِ یا رُقَیةُ بِنْتَ الْحُسَیْن، اَلسَّلامُ عَلَیْکِ أَیَّتُهَا الْمَظْلُومَةُ الشَّهیدَة، اَلسَّلامُ عَلَیْکِ أَیَّتُهَا الْمَعْصُومَةُ الْمُضْطَهَدَة
کلمه ى (رقیّة) 
کلمه ى (رقیّة) به ضم راء و تشدید یاء، اسم مصغّر است، که مختوم به تاء تأنیت شده است و ریشه اصلى آن از ماده ى (رِقَی یَرْقِى) به معناى بالا رفتن است و (راقی) به معناى متّصف به این صفت یعنى بالا رونده مى باشد، سپس مصغّر شده بخاطر اینکه عرب به جهت ملاطفت با فرزندان و نزدیکى به آنها گاهى اسامى آنها را مصغّر وضع مى کند، مثل (سمیّة) و (سکینة)، یا اینگونه خطاب مى کند، مثل (بنیّ) که مصغّر (ابنى) است و تأنیت رقیّة به تاء به این جهت بوده که این اسم براى دختر بچه ها قرار داده شده است پس حاصل معنا این است که دارنده ى این اسم داراى مرتبه اى بالا و رفیع در کمالات و خصائص نسبت به دیگران است. گویا رقیّه لقب حضرت بوده و نام اصلى ایشان فاطمه بوده است، که در ادامه کتاب به موارد آن اشاره خواهد شد. 
ولادت و شهادت حضرت رقیّه(علیها السلام)
تاریخ ولادت حضرت بین سال (57 هـ . ق و 58 هـ . ق) بوده است و سال وفات آن بزرگوار را 5 صفر سال (61 هـ . ق) در خرابه شام ذکر نموده اند.
نام گذارى حضرت رقیه(علیها السلام)
گویا رقیه لقب فرزند سیّدالشهداء، امام حسین(علیه السلام) بوده و نام اصلى ایشان فاطمه بوده است; زیرا نام رقیه در شمار دختران امام حسین(علیه السلام)کمتر به چشم مى خورد و به اذعان برخى منابع، احتمال دارد، ایشان همان فاطمه بنت الحسین(علیه السلام) باشد.  در واقع، بعضى از فرزندان امام حسین(علیه السلام)دو اسم داشته اند و امکان تشابه اسمى نیز در فرزندان ایشان وجود دارد و این امر احتمال بالا را تقویّت مى کند. امام حسین(علیه السلام)مادر بزرگوارشان را بسیار دوست مى داشتند، هر فرزند دخترى که خدا به ایشان مى داد، نامش را فاطمه مى گذاشتند، همان گونه که هرچه پسر داشتند، به احترام پدرشان امیرالمؤمنین، على بن ابى طالب(علیه السلام)، نام آن ها را على مى نامیدند».  گفتنى است سیره دیگر امامان(علیهم السلام) نیز در نام گذارى فرزندانشان چنین بوده است.
 گو شه از ادلّه و قرائتى بر وجود رقیّه(علیهم السلام)
در نهایت مى توان گفت که اگرچه نام حضرت رقیه(علیها السلام) بسیار محدود ذکر شده است ولى بعضى از ادله موجود مى تواند قرینه قوى بر اثبات شخصیت آن حضرت باشد و این ادله، هرچند اندک ولى بر هر قلب روشن در اثبات شخصیت این کودک کافى مى باشد.
1ـ بر این که حضرت رقیه(علیها السلام) دختر خردسال سالار شهیدان(علیه السلام)، در شام و در نهایت غربت و مظلومیت دار فانى را وداع گفته و در همانجا دفن شده اند، شهرت قائم است.
تاریخ اهل البیت(علیهم السلام)
نصر بن على جهضمى 
محدّث نصر بن على جهضمى متوفاى سال (250 هـ .ق) دختران سیّدالشهداء، امام حسین(علیه السلام) را زینب، سکینه و فاطمه ذکر نموده است.  همان گونه که در قسمت هاى مختلف از این کتاب ذکر شده است، احتمال دارد، فاطمه همان رقیّه باشد و آن به خاطر دو نام بودن فرزندان سیدالشهداء(علیه السلام) است و از طرفى سیدالشهداء به خاطر علاقه به مادرشان، فاطمه زهرا(علیها السلام) تمام فرزندان خود را با این نام خطاب مى کردند 
کتاب الارشاد
محمّد بن محمّد بن نعمان شیخ مفید(رحمه الله)
شیخ مفید(رحمه الله) متوفاى سنه 413 هـ. ق در کتاب ارشاد شش فرزند چهار پسر و دو دختر به نام هاى سکینه و فاطمه، و همان طور که گفته شد بعضى فاطمه را همان رقیّه (علیها السلام) مى دانند.
 
دلائل الامامه
محمد بن جریر طبرى
محمد بن جریر طبرى از چهره هاى برجسته علماى شیعه در قرن پنجم در کتاب دلائل الامامه، دختران سیّدالشهداء(علیه السلام) را زینب، سکینه و فاطمه ذکر مى نماید  که به احتمال سابق که فاطمه و رقیه(علیها السلام)یکى باشند اینجا وارد است
 
 مناقب آل ابى طالب
علاّمه ابن شهر آشوب
علاّمه ابن شهر آشوب متوفاى سنه 533 هـ . ق، در کتاب «مناقب آل ابى طالب» سه دختر از سیدالشهداء، امام حسین(علیه السلام) ذکر نموده اند که به نام هاى سکینه، فاطمه و زینب مى باشد  و همان گونه که از تتبع تاریخى به دست مى آید، احتمال قوى موجود است که با توجّه به دو اسمى بودن فرزندان سیدالشهداء(علیه السلام) فاطمه در اینجا همان رقیه(علیها السلام)باشد.
  
۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۳۸
تعداد بازدید : ۴۱۰

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید