پرش به محتوای اصلی

اخبار

گام اول همکاری دانشگاه زنجان و دانشگاه آزاد در حوزه امنیت اطلاعات

گام اول همکاری دانشگاه زنجان و دانشگاه آزاد در حوزه امنیت اطلاعات
جلسه هم اندیشی نمایندگان مرکز تخصصی آپا دانشگاه زنجان و جمعی از اعضای هیئت علمی گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی زنجان و در محل اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان وحید فرخی مدیر کل، در ابتدا نمایی کلی از اقدامات مرکز تخصصی آپا دانشگاه زنجان بیان کرد و افزود : در آپای دانشگاه زنجان، فعالیت‌هایی از قبیل شناسایی تهدیدات رایانه‌ای، کشف آسیب‌پذیری‌ها، کمک به سازمان‌ها در هنگام بروز حملات و رخدادهای امنیتی، ارزیابی امنیتی و انجام آزمون نفوذپذیری سامانه‌ها و شبکه‌های رایانه‌ای، ارائه طرح امنیت برای امن‌سازی شبکه‌ها، و خدمات آگاهی‌رسانی و آموزش عمومی و تخصصی مرتبط ارائه می‌شود.

  وی گفت : مرکز آپا مستقر در دانشگاه زنجان با توجه به بنیه قوی علمی، پژوهشی و وجود نیروهای متخصص میتواند در ایجاد و توسعه شرکتهای دارای مجوز نما هم فعال باشد و به عبارتی این مراکز می توانند بعنوان شتابدهنده، استارتاپها را در این زمینه تقویت نمایند.

  فرخی افزود: از دیگر فعالیتهای مرکز آپا عقد قرارداد با سازمانها در حوزه امنیت اطلاعات است که این مقوله انحصار به یک دانشگاه نیست، زیرا مرکز آپا یک هویت حقوقی مستقل نیز دارد.

مدیر کل ICT زنجان خطاب به اعضای هیئت علمی گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه آزاد گفت: ورود به حوزه امنیت اطلاعات و فعالیت در این زمینه منوط به اخذ مجوز و گزینش توسط وزارت ارتباطات و مرکز ماهر است و افراد فعال در مجموعه باید توسط مراجع ذیربط تایید صلاحیت شوند.

وی ادامه داد: افرادی که در مرکز آپا دانشگاه زنجان در حال فعالیت هستند ضمن تایید صلاحیت توسط مراجع ، توسط مرکز آپا نیز مورد پایش قرار گرفته و آموزشهای تخصصی خاصی را جهت ادامه فعالیت پشت سر می گذارند که بتوانند در چارچوب فعالیتهای مرکز آپا حرکت کنند.

فرخی گفت: دانشگاه آزاد با تاسیس یک شرکت استارتاپی در حوزه امنیت اطلاعات از مزایای تسهیلات وجوه اداره شده وزارت ارتباطات نیز بهره مند شود و با گذراندن مراحل اخذ مجوز نما مستقیما با نهادها و شرکتها در حوزه امنیت اطلاعات قرار داد عقد نماید.

در ادامه اعجمی عضو هیئت علمی گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی زنجان ضمن تشکر از اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات زنجان بابت هماهنگی و تشکیل جلسه گفت: بدون در نظر گرفتن پتانسیل انسانی، دانشگاه آزاد دارای یک شبکه مویرگی در سطح استان است که شامل واحدهای دانشگاهی فعال در شهرستانهاست و از لحاظ فضای مازاد اداری جهت فعالیت در این حوزه دارای پتانسیل بالایی می باشد.

  وی گفت :رویکرد و سیاست مالی دانشگاه آزاد بر این مبنا استوار شده است که درآمدهای غیر شهریه ای افزایش یابد و تحقق این امر منوط به فعالیت در زمینه های اقتصادی است و گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی قصد دارد به کمک اداره کل ICT با فعالیت در زمینه امنیت اطلاعات و فضای مجازی، از این طریق کسب در آمد نماید و امید است با تصمیم گیری های اولیه به این مهم دست یابیم.

   در ادامه جلسه آذرپیوند رئیس مرکز تخصصی آپا دانشگاه زنجان به تشریح فعالیتها و اقدامات این مرکز پرداخت و افزود: فعالیت در مرکز آپای دانشگاه زنجان مستلزم طی یک سری مراحل استعلامی است و نفراتی که این فرآیند را طی کنند میتوانند در آپا مشغول بکار شوند.

  وی گفت:امیدوار هستیم با جلسات متعددی که در آینده برگزار خواهد شد بتوانیم با گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت و همکاری داشته باشیم.

این جلسه با حضور وحید فرخی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان، رئیس , نائب رئیس مرکز تخصصی آپا دانشگاه زنجان و اعضای هیئت علمی گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی زنجان در محل اداره کل ICT  استان برگزار شد.

۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۱۱
تعداد بازدید : ۲۷۵

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید