پرش به محتوای اصلی

اخبار

پهنای باند ورودی زنجان 100 گیگابیت برثانیه است

پهنای باند ورودی زنجان 100 گیگابیت برثانیه است
مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان گفت: پهنای باند ورودی استان به 100 گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته و میزان بهره برداری شده 14گیگابیت بر ثانیه است

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان وحید فرخی، مدیر کل در برنامه زنده تلویزیونی مطالبه در شبکه استانی حضور یافت و در خصوص قطب IT استان به بحث و گفتگو نشست.

فرخی گفت: پس از سفر ریاست جمهوری و اتخاذ این تصمیم که زنجان بعنوان یکی از قطبهای برق،الکترونیک و IT انتخاب شد ، مقرر شد وزارت  صنعت، معدن و تجارت با همکاری  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، نقشه راهی به منظور اجرایی شدن این مصوبه تهیه کنند که این مهم  درهمان سال نخست نهایی شدن مصوبه، محقق شد.
وی با بیان اینکه اطلاعات و مسیری برای حرکت در این راستا تعریف شده است، افزود: شاهد برخی اقدامات در این راستا هستیم و قدم هایی برای اجرای این مصوبه برداشته شده است.

وی با اشاره به بالا بودن پتانسیل علمی استان در زمینه برق،الکترونیک و IT تصریح کرد: 36% دانش آموختگان دانشگاهی در سطح استان در این رشته ها فارغ التحصیل شده اند که به نوبه خود میتواند ظرفیت خوبی در زمینه پیشرفت قطب IT در استان ایجاد کند.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان گفت: هر سرمایه گذاری که توسط دولت یا بخش خصوصی انجام می شود طبعاً بایستی از حداکثر پتانسیل سرمایه استفاده شود یعنی هنگامی که بخش دولتی در بخش زیر ساخت سرمایه گذاری کردبایستی هم دولت و هم مردم منتفع این سرمایه گذاری باشند و در مقابل برای بخش خصوصی نیز بایستی بازگشت سرمایه امری تضمینی باشد.

وی در بخش دیگری افزود: در خصوص قطب برق، الکترونیک و IT اولین موردی که به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تکلیف شده، تسریع در ایجاد ، توسعه ، تکمیل و ارتقاء زیر ساختهای ارتباطی استان از جمله ارتقاء پهنای باند است که در سال 1393 پهنای باند استان 24 گیگابیت بر ثانیه بود که از این عدد فقط 1.03 گیگابیت بر ثانیه به بهره برداری می رسید که این رقم در سال 1398 در پهنای باند ورودی استان به 100 گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته و رقم بهره برداری شده 14گیگابیت بر ثانیه است که افزایش قابل توجهی در 5 سال محسوب می شود.

وی در خصوص توسعه زیر ساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گفت : به تمامی مجتمع های مسکونی و تجاری FTTH و  FTTB واگذار می شود که متقاضیان می تواندد از این خدمت بهره ببرند.

فرخی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از اقدامات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نصب و راه اندازی نسل 4 تلفن همراه در تمامی روستاهای بالای 20 خانوار است که در حال واگذاری است و در آینده نزدیک دیگر مشکل دسترسی به اینترنت با سرعت مطلوب در هیچ روستایی نخواهیم داشت.

فرخی ضمن اشاره به اقدامات و حمایتهای اداره کل ICT استان در توسعه استارتاپ ها افزود: پارک علم و فناوری استان، پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه و مراکز رشد دانشگاهی ارتباط تنگاتنگی با ICT استان دارند و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بعنوان بخش حاکمیتی دولت تلاش خود را در جهت رفع مشکلات و موانع موجود در این بخشها بکار گرفته است.

فرخی تصریح کرد : مشکل اساسی در تبدیل زنجان بعنوان قطب IT این است که شرکت بزرگ حوزه فناوری اطلاعات در زنجان وجود ندارد و اکثر شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها فعالیتشان بصورت خرد و محدود است ، بعبارتی برای تبدیل شدن زنجان بعنوان یکی از قطب های برق، الکترونیک و IT مستلزم وجود شرکت یا شرکتهای صاحب نام و بزرگ است که بتواند جهت گسترش دامنه فعالیت شرکتهای کوچک بعنوان یک شتابدهنده عمل کند و با وارد کردن نیرویی در شریان این صنعت لازمه حرکت و استفاده از پتانسیل بالای این بخش را فراهم کند.

فرخی در پایان گفت: با سفر مهندس آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  به استان که در ماه آتی رقمی بالغ بر 1230 میلیارد ریال پروژه اعم از ساختمان و زیر ساختهای فیبر در استان افتتاح می شود که امیدواریم این سفر گام مهمی در پیشبرد اهداف و برنامه های قطب برق ، الکترونیک و IT بردارد.

در این برنامه آشوری رئیس نظام صنفی رایانه ای استان بعنوان نماینده بخش خصوصی نیز حضور داشتند که مطالبات این بخش را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح کردند.

۲۰ اَمرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۱۵
تعداد بازدید : ۳۱۰

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید