پرش به محتوای اصلی

اخبار

ماجرای غدیر چه بود؟

ماجرای غدیر چه بود؟
پیامبر چه مطالبی را بیان فرمودند؟ *چرا "غدیر" در بین ما هم غریب است ؟! مگر آگاهی ما از آن چه ضرری برای دیگران دارد؟ فقط برادرم خواهرم این را بدان که :غدیر سند هویت شیعه است اگر غدیر از شیعه گرفته شود ما هیچی نداریم لذا دشمنان ما خیلی کار روی غدیر می کنند که در او خدشه وارد کنند.!
ماجرای غدیر
 
سال دهم هجرت بود. پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ به قصد انجام اعمال حج از مدینه به مکه سفر کردند. سفر ایشان، به اطلاع مسلمانان نواحی مختلف رسیده بود. از این رو گروه‌های بسیاری برای اینکه اعمال حج را در حضور پیامبر انجام دهند، به مکه آمده بودند و همراه ایشان حج گزاردند. پس از مراسم حج و سخنرانی های گوناگونی که رسول اکرم در مکه ایراد نمودند، کاروان ها تصمیم گرفتند به مدینه بازگردند. همه آمدند تا به صحرای کوهستانی جحفه رسیدند. در کنار غدیر خم. در این محل جبرئیل بر پیامبر نازل شد و این آیه را بر ایشان خواند:
یا اَیُّها الرَّسولِ بَلِّغ ما اُنزِلَ اِلَیک مِن رَبِّک وَ اِن لَم تَفعَل فَما بَلَّغتَ رِسالَتَهُ وَ اللهُ یَعصِمُک مِنَ النّاس اِنَّ اللهَ لا یَهدی القَومَ الکافِرینَ
ای فرستاده خدا! دستوری را که خدا برای تو فرستاده است، به مردم برسان. اگر نه، رسالت خود را انجام نداده‌ای! خدا تو را از شرّ مردم حفظ خواهد نمود.
این بود که پیامبر پس از نزول آیه فوق در محل غدیر درنگ کردند و دستور دادند تا گروه هایی که پیش رفته اند، برگردند و آنان که عقب مانده اند، برسند تا مردمان را از امر الهی ویژه ای آگاه نمایند! پس از اقامه نماز ظهر دستور دادند منبری از جهاز شتران ساختند. آن‌گاه فرمودند تا همه آن جمعیت انبوه گرد آمدند. تاریخ نویسان اهل سنت نوشته اند، در آن روز 120000 نفر در پای آن منبر حضور داشتند!
 
پیامبر در میان آن جمعیت انبوه بر آن منبر بالا رفتند و درباره نزدیک شدن مرگ خود ، دوباره سخن گفتند. آن گاه وحی و دستور الهی را درباره تعیینِ جانشین ذکر نمودند و به مردم یادآوری کردند که ایشان پیامبر خدا هستند و احکام خدا را ابلاغ کرده‌اند و اکنون می خواهند آخرین مسئله مهم دینی را بگویند.
آن گاه علی بن ابی طالب را پیش خود خواندند. نخست حضرت علی در کنارشان ایستاده بودند. پس از ذکر فضائل بیشماری درباره امیرالمومنین ـ علیه السلام ـ به معرفی ایشان پرداختند و سپس دست ایشان را گرفتند و بلند نمودند. بعد، از روی آن منبر، با حضور آن جمعیت پس از خواندن آیاتی از قرآن و گفتن سخنانی درباره رسالت و جانشینی با صدای بلند فرمودند:
مَن کنتُ مَولاهُ فَهذا عَلی مَولاهُ
هر کس که من تا کنون مولا و سرپرست او بودم، سپس این علی مولا وسرپرست اوست.
آن‌گاه در حق کسانی که علی را یاری کنند، دعا کردند و آنان را که او را ترک گویند نفرین نمودند.
پس از آنکه مراسم رسمی اعلان جانشینی علی بن ابی طالب به پایان رسید، و چگونگی سرپرستی امت پس از پیامبر (برای آخرین بار به صورت رسمی)روشن گردید (و معین شد سرپرستان و پیشوایان مردم بعد از رسول خدا، علی و فرزندان از نسل او می باشند) این آیه نازل شد:
 ...
اَلیَوم اَکمَلتُ لَکم دینَکم وَ اَتمَمتُ عَلَیکم نِعمَتی وَ رَضیتُ لَکم الاِسلامَ دیناً... .
امروز دینتان را برایتان کامل نمودم و نعمتم را برشما تمام ساختم و راضی شدم که اسلام دین شما باشد.
پس از آن مردمان آمدند و به امر پیامبر با علی بیعت نمودند و ایشان را مولای خود نامیدند. دست او را فشردند و پذیرفتند که علی امام و پیشوای آنان باشد و با حضرتش بیعت کردند.
رسول اکرم درباره او فرمودند: او را امیرالمؤمنین بنامید و نیز فرمودند این لقب جز بر حضرت علی ـ علیه السلام ـ بر کسی سزاوار و شایسته نیست.
 
برخی از تاریخ نویسان نوشته اند که رسول اکرم سه شبانه روز در سرزمین غدیر ماندند تا همه بتوانند با حضرت علی بیعت کنند. (زیرا جمیعیت حاضرین در غدیر بسیار زیاد بودتا 120  هزار  نفر نوشته اند)

۲۷ اَمرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۴۱
تعداد بازدید : ۱۷۰

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید