اخبار

رئیس پژوهشگاه فضایی مطرح کرد:

اقتصاد فضا؛ اقتصادی نوظهور و ارز‌ش آفرین

اقتصاد فضا؛ اقتصادی نوظهور و ارز‌ش آفرین
مراسم افتتاحیه رویداد تخصصی صنایع خلاق و فرهنگی در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های فضاپایه با حضور متخصصان و محققانی از مراکز دانشگاهی، تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان در پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در خصوص اهمیت این رویداد گفت: رویداد تخصصی صنایع خلاق و فرهنگی در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های فضاپایه برنامه محوری پژوهشگاه فضایی ایران در هفته جهانی فضا بوده و امیدوارم که برگزاری آن قدم موثری برای پیوند دو حوزه مهم اقتصادی فضایی و گردشگری باشد.

وی افزود: امروزه، اقتصاد فضا به‌عنوان یک اقتصاد نوظهور و ارزش‌آفرین در دنیا مطرح است و از سوی دیگر، صنعت گردشگری در حال تبدیل شدن به سومین اقتصاد دنیاست.

صمیمی  ادامه داد: در هر دو حوزه فضایی و گردشگری،کشور عزیزمان ایران دارای  ظرفیت‌های بسیار خوبی است، چنانکه در حوزه فضایی، از نیروی انسانی خبره و کارآمدی برخورداریم از جمله در حوزه طراحی و ساخت ماهواره‌ها، پرتاب ماهواره و همچنین توسعه خدمات فضاپایه، قدم‌های بسیار خوبی برداشته‌ایم. از سوی دیگر، ایران به خاطر ظرفیت‌های گردشگری خود، جزو ده کشور نخست دنیا است.

وی افزود: بنابراین، اگر بتوانیم فصل مشترک کاری خوبی بین این دو حوزه مهم اقتصادی پیدا کنیم، می‌توانیم امید داشته باشیم که اتفاقات خوبی در حوزه کارآفرینی و اشتغال‌زایی و بهبود رشد اقتصادی رخ دهد.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در خصوص زمینه‌های پیوند حوزه فضا و گردشگری گفت: در کشور، زمینه برای این پیوند مناسب است، وجود جذابیت‌های طبیعی و مواهب خدادادی در کشور مانند تپه‌های مریخی دامغان که شبیه‌ترین جای زمین به مریخ هستند، یا دره ستارگان قشم، آسمان شب چهارمحال بختیاری که نیازمند ایده‌هایی هستند تا با جذب سرمایه‌گذار این مکان‌ها را تبدیل به گردشگاه‌های جذاب نمایند. امیدوارم ایده‌های خروجی از این رویداد بتوانند این امیدها را به واقعیت تبدیل کنند.

رویداد تخصصی صنایع خلاق و فرهنگی در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های فضاپایه در روزهای ۱۶ و ۱۷ مهر سال‌جاری با همکاری پژوهشگاه فضایی ایران، سازمان فضایی ایران و دانشگاه صنعتی شریف برای طرح ایده‌های نو در موضوع رویداد در پژوهشگاه فضایی ایران برگزار می‌شود.

برگزاری این رویداد براساس قراردادی است که بین پژوهشگاه فضایی ایران با دانشگاه صنعتی شریف در خصوص پارک‌های فضاپایه به اجرا درآمده. و هدف آن ترویج علم و فناوری فضایی در جامعه متناسب با ارزش‌های اسلامی و ایرانی است.

در این رویداد، ۵۵ ایده در قالب ۴۴ گروه عرضه شده است که سه نفر برتر این رویداد به عنوان تیم‌های برتر انتخاب می‌شوند و جوایزی به آنان اهدا می‌شود، همچنین، به سه برگزیده از سوی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری مجوز تاسیس شرکت‌های خلاق نیز اعطا خواهد شد.

۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۴۴
تعداد بازدید : ۵۵۷

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید