پرش به محتوای اصلی

اخبار

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان: محتوای همایش نرم‌افزار متن‌باز کاملاً تخصصی و در عین حال محصولاتش عمومی می باشد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان: محتوای همایش نرم‌افزار متن‌باز کاملاً تخصصی و در عین حال محصولاتش عمومی می باشد.
"مرتضی شهامی" در گفت‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، افزود: فناوری و مقالات ارایه شده در این همایش
"مرتضی شهامی" در گفت‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، افزود: فناوری و مقالات ارایه شده در این همایش برای عموم کاربرد ندارد، چرا که مباحث تخصصی در آن مطرح می‌شود که شاید برای بسیاری از برنامه‎نویسان هم قابل استفاده نباشد، اما در نهایت خدماتی که به صورت الکترونیکی در این همایش عرضه می‌شود برای عموم مردم در محیط‌های اینترنتی در ادارات و شرکت‎ها قابل استفاده می‎باشد.
 
وی در توضیح و تبیین نرم‎افزارهای متن‌باز، تصریح کرد: نرم‌افزارهای آزاد متن‌باز، مجموعه‎ای از نرم‌افزارها هستند که با یک فلسفه و فرهنگ خاص سعی دارند نرم‌افزارهای خاصی را به صورت آزاد و متن‌باز در اختیار یکدیگر بگذارند و در این راستا مشکلات و نواقص آن‎ها را حل کنند.
 
این مسئول با تأکید بر امنیت بالای نرم‌افزارهای مورد بحث، ادامه داد: یکی از برترین‎های این نرم‎افزارها امنیت بالای آن‎ها است و ویروس‎ها و فایل‌های نامناسب و جاسوسی را نمی‎تواند در خود مخفی نگه دارد و به دلیل اینکه در حوزه‌های اشتراکی مورد استفاده قرار می‎گیرد، روند رشد و تکامل بالایی دارد، حتی مایکروسافت‌ها و  هر سیستم عاملی را می‎تواند رشد دهد.
 
شهامی، هدف اصلی این همایش را گردآوری فعالان این حوزه و ارتقای محتوای آن دانست و اضافه کرد: یکی از اهداف این همایش جمع کردن علاقه‌مندان این حوزه است تا با حضور آن‌ها محتوای مناسب و جدید تولید و آن‌ها را بومی کرد و عرصه این حوزه بسیار گسترده است و می‎توان ادعا کرد این نرم‎افزارها در دنیا در حال رقابت با مایکروسافت و ویندوز است.
 
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان، بالا بودن پتانسیل جوانان زنجان در این حوزه را امیدوارکننده دانست و افزود: پتانسیل جوانان و فعالان استان زنجان در این حوزه قوی است و از سه سال پیش که این همایش آغاز به کار کرده، تا به امروز در هیچ شهر دیگری جز زنجان برگزار نشده و امیدواریم با هرچه تخصصی‎تر کردن محتوای این همایش بتوانیم مزایای آن را به کل کشور تعمیم دهیم و استان زنجان را در عرصه بین‎المللی مطرح سازیم.
 
وی با انتقاد از عملکرد ضعیف دانشگاهیان در این همایش، تصریح کرد: فعالیت این همایش به صورت NGOیی است و تقریباً تنها نهاد دولتی که از آن پشتیبانی کرده، این اداره‌کل بود و متأسفانه عملکرد دانشگاه‎ها در ورود به این عرصه ضعیف است، در حالی که عملاً در فعالیت‎های اقتصادی و اداری خود از این نرم‎افزارها استفاده می‎کنند، اما هیچ حمایت رسمی از فعالیت این مایش نشده است.
 
شهامی، هدف همایش open source را فرهنگ‌سازی و آموزش و آشنا کردن مردم و متخصصان با این نرم‎افزارها عنوان کرد.
۱۷ شهریور ۱۳۹۲ ۱۲:۰۶
تعداد بازدید : ۲۸۰

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید