پرش به محتوای اصلی

اخبار

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان در نشست با خبرنگاران: تدوین طرح پژوهشی دست آورد چهارمین همایش سراسری نر م افزارهای آزاد/متن باز

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان در نشست با خبرنگاران: تدوین طرح پژوهشی دست آورد چهارمین همایش سراسری نر م افزارهای آزاد/متن باز
آقای مهندس شهامی طی نشستی با خبرنگاران به سؤالات مطرح شده در خصوص کم وکیف برگزاری همایش "زیکانف" در زنجان پاسخ دادند.

آقای مهندس شهامی طی نشستی با خبرنگاران به سؤالات مطرح شده در خصوص کم وکیف برگزاری همایش "زیکانف" در زنجان پاسخ دادند. ایشان در ابتدای این مبحث عنوان داشتند که با توجه به مزایای بالای نرم‌افزارهای آزاد/ متن‌باز و طرح مهاجرت به نرم‌افزارهای بومی در این زمینه به استناد بند۳ بخشنامه شماره ۱/۲۴۷۲۶ مورخ ۲/۵/۱۴ ابلاغی وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، کلیه دستگاه‌های اجرایی موظفند حداکثر طی مدت شش ماه "طرح مهاجرت" دستگاه خود را تدوین و نسبت به اخذ تأییدیه آن از سازمان فناوری اطلاعات ایران اقدام نمایند.

این رویکرد دولت با توجه به نیازمندی سیستم‌های دولتی به عواملی چون امنیت بالای نرم‌افزارهای آزاد/ متن‌باز اتخاذ و این امر با عنوان طرح مهاجرت نرم‌افزارهای مستقل از بستر تولید داخل تدوین و به همه دستگاه‌های اجرایی ارسال شده است. در همین راستا چهارمین همایش زیکانف که شهریورماه امسال در زنجان برگزار گردید در جهت تایید اهمیت نرم‌افزارهای آزاد/ متن‌باز صورت گرفته است.

ایشان با اشاره به مزایای این نرم‌افزارها، هدف از برگزاری همایشopen source را معرفی محسنات این گونه نرم‌افزارها عنوان کرده و ادامه داند: چهارمین دوره همایش با ارایه ۱۶ مقاله و با حضور ۲۰۰ شرکت‌کننده از ۱۷ استان طی روزهای ۱۴ و ۱۵ شهریورماه برگزار گردید که کیفیت و تنوع مقالات ارایه شده در آن نسبت به سال‌های گذشته از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده است. در این میان تعدادی از شرکت‌کنندگان جزو نفراتی بودند که برای اولین‌بار در این همایش حضور داشته و این نشان از موفقیت زیکانف در جذب نیروهای جدید دارد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان ضمن برشمردن دیگر مزایای نرم افزارهایopen source اختیار عمل کاربران و اعمال تغییرات در آن را از وِیژگی‌های مهم آن دانسته و افزودند: کاربران اجازه دارند این نرم‌افزارها را مطالعه و با تغییر متن آن‌ها و ذکر منبع دوباره منتشر کنند، بنابراین منبع اصلی در اختیار همه قرار می‌گیرد و هر کاربر می‌تواند نسخه خاص خود را داشته باشد، از طرفی دیگر مزیت مهم این نرم‌افزارها رایگان بودن‌ آنهاست.

وی، فلسفه اصلی سیستم عامل لینوکس را آزاد بودن آن دانست که مشابه سنت پسندیده وقف در اسلام می باشد و یادآور شد: در این سیستم دانش همه کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود و تنها شرط استفاده و بازتولید آن اشاره به تولیدکننده اصلی آن می‌باشد که این امر سبب هم‌افزایی و افزایش توان افراد و گروه‌های علمی می‌گردد.

مهندس شهامی، استقلال و امنیت بالای این نرم‌افزارها را از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های آن دانسته و توضیح دادند: در حوزه فناوری اطلاعات سیستم عامل ویندوز و نرم‌افزارهای جانبی آن به طور رایج مورد استفاده قرار می‌گیرد که علاوه بر هزینه‌های جانبی از قبیل کپی‌رایت نسبت به امنیت آن نیز تردیدهایی وجود دارد، در عین حال قابلیت لینوکس این است که هر شخص علی‌رغم فائق آمدن بر چنین مشکلاتی می‌تواند با استفاده از این نرم‌افزارها همواره اطلاعات خود را بروز نگه دارد.

وی، صرفه‌جویی، بومی‌سازی، پایداری و استفاده در زیرساخت ها، کاهش وابستگی، الزامات سازمان تجارت جهانی، موارد سیاسی مانند تحریم و امنیت ملی را از دیگر دلایل این مهاجرت برشمرده و در ادامه با اشاره به نقش موثر رسانه‌ها در اطلاع رسانی این مهم افزودند: رسانه‌ها یکی از نهادهایی هستند که ارزش آن‌ها انکارناپذیر می باشد و ما سعی داریم با چنین اقداماتی، مردم و مسئولان را تشویق به ورود به این حوزه‌ها کنیم. مهاجرت نرم‌افزاری تکلیف ماست و روند تدریجی آن از هم‌اکنون شروع شده است و به جرأت می‌گوییم اداره‌کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان تنها دستگاه دولتی است که از لینوکس و نرم افزارهای آزاد/متن باز در امور جاری خود استفاده می‌کند و امیدواریم کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور بتوانند در ادامه این مسیر به ما بپیوندند.

آقای شهامی با اشاره به اینکه برگزاری همایش زیکانف یکی از افتخارات زنجان می‌باشد، حامیان این همایش را طیف‌های دانشگاهی و چند نهاد دولتی ذکر کرد و گفت: چنین همایشی تنها در زنجان برگزار گردیده و هم‌اکنون با استقبال گسترده استان‌های دیگر مواجه شده است که حاکی از موفقیت آن دارد.

وی با ابراز خرسندی از برگزاری موفق همایش زیکانف، از ورود به مباحث پژوهشی در سال آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: امیدواریم با پیگیری این طرح پژوهشی که حاصل برگزاری موفق این همایش می باشد بتوان به علمی شدن سیستم‌های اداری کمک و به این وسیله از همه مزایای آن استفاده کرده و تا حد امکان دست آوردهای آن را کاربردی نمائیم.

۲۳ شهریور ۱۳۹۲ ۰۹:۱۷
تعداد بازدید : ۳۸۳

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید