جزییات خبر

درچهارمین نشست دانش‌آموختگان APO تشریح شد:

تاثیر فناوری کوانتومی بر افزایش بهره‌وری و زندگی

(دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸) ۱۵:۲۰

چهارمین نشست دانش‌آموختگان APO با موضوع «فناوری‌های کوانتومی و بهره‌وری» صبح امروز روز دوشنبه ۲۹ مهرماه در سالن الغدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،  چهارمین نشست دانش آموختگان APO  با هدف هم افزایی دانش و آشنایی با علوم و فناوری های روز در بخش ICT با حضور فعالان بخش دولتی و غیردولتی توسط دفتر بررسی های اقتصادی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات برگزار شد.
در ابتدای این نشست نیلوفرمرادحاصل، مدیرکل دفتر بررسی‌های اقتصادی و دبیر کمیته بهره‌وری وزارت ارتباطات، با اشاره به تحلیل اقتصادی فناوری کوانتوم از منظر ارتقای بهره وری  و قابلیت‌های فناوری کوانتوم از منظر اقتصادی، گفت: می‌توان فناوری را به انسان‌افزار (humanware)، فن‌افزار (Technoware)، سازمان‌افزار (Orgaware) و اطلاعات‌افزار (Infoware) تفکیک کرد و با این تقسیمات کانال‌های تأثیر فناوری کوانتومی بر بهره‌وری عوامل تولید (کار، سرمایه و TFP) را تبیین کرد.
 وی افزود: مهمترین مجرای تأثیرگذاری فناوری کوانتوم، بهره‌وری کل عوامل تولید است.

چهارمین نشست دانش آموختگان APO
در ادامه این نشست مرضیه آسوده معاون دفتر مدیریت استراتژیک و کسب و کارهای نوین شرکت ارتباطات زیرساخت،  با بیان اینکه همواره در طول تاریخ، علم و فناوری، دوش به دوش هم پیش رفته‌اند، تصریح کرد: برای نمونه در اوایل قرن بیستم با پیشرفت صنعت، تجهیزات آزمایشگاهی دقیق‌تر شد و همین موضوع به پیشرفت علوم پایه از جمله فیزیک کمک کرد و درست در همان موقع اصول فیزیک کوانتوم شکل گرفت.
وی افزود: به دنبال این پیشرفت در علم فیزیک، ترانزیستورها به عنوان ساختار اصلی کامپیوترها و تمام تجهیزات الکترونیکی به بازار عرضه شد، به طوری که ترانزیستورها، بازیگران اصلی دنیای مدرن امروزه محسوب می‌شوند.
آسوده به پیشرفت های یک قرن گذشته اشاره کرد و گفت: اکنون بعد از گذشت حدود یک قرن، دوباره جهان شاهد پیشرفت علم فیزیک کوانتوم و به دنبال آن شاهد پیشرفت تکنولوژی است.
وی افزود: آنچه که این بار، صنعت مبتنی بر کوانتوم  برای نسل بشر به ارمغان می آورد، تحول شگرفی در زندگی ایجاد می‌کند.
معاون دفترمدیریت استراتژیک و کسب و کارهای نوین شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه کامپیوترهای کوانتومی سرعتی حدود صد میلیون برابر سریع‌تر از کامپیوترهای کلاسیک دارند، تاکید کرد: این دستاورد علاوه بر فرصت‌های بی نظیری که ایجاد می کند می‌تواند با شکستن رمزهای کلاسیک به عنوان تهدیدی بزرگ بر امنیت ارتباطات نیز در نظر گرفته شود.
وی افزود: خوشبختانه امروزه رمزهای مدرن کوانتومی به عنوان رمزهای فوق امن، جایگزین بسیار مناسبی بوده و در پدافند غیرعامل یکی از گزینه‌های مورد توجه برای ایجاد کانال‌های ارتباطی، با امنیت بی‌قید و شرط محسوب می‌شود.
آسوده تصریح کرد: همچنین ارتباطات کوانتومی با بهره‌گیری از درهم تنیدگی، ویژگی‌های بسیار شگرفی مانند فرابرد کوانتومی را به همراه دارد به طوری‌که تا کنون معادل کلاسیک آن هرگز تجربه نشده است.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید